Ben Kimim?

ALOHA!

 

Ben, Berfin Dağ. 19 yaşındayım ve Mardin’in Nusaybin ilçesinde doğup büyüdüm. Babam öğretmen, annem ev hanımı ve 6 kardeşiz.

Nusaybin Atatürk İlköğretim okulu ardından Nusaybin Anadolu Lisesi’nden 2016’da mezun oldum ve yine 2016’da Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne yerleştim, okuyorum. Şu an 3. sınıftayım ve eğitimime İspanya’da, University of Murcia’da devam ediyorum. Buraya Erasmus değişim programı ile geldim.

Lisenin 3. senesinde popüler bilim yazarlığına, makale çevirisi yapmaya ve bilimi sevdirme, ilgiyi artırma amaçlı gönüllü olarak faaliyetler yapmaya başladım ve hala devam ediyorum. Bu yolda en büyük hedefim erişebildiğim kadar gence-çocuğa erişip merak etmeyi, hayal kurmayı ve araştırmayı öğretmek. Bunun dışında amatör astronomi, resim, fotoğrafçılık ve müzikle de ilgileniyorum. İlkokulda gitar çalmaya ve tiyatro yapmaya başlamıştım, tiyatroyu lisenin 2. senesinde, gitar çalmayı da lise son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Piyano sesine aşığım, ama piyano çalmıyorum. Umarım bir gün öğrenebilir, çalabilirim. Bu beni dünyanın en mutlu insanı yapar.

Hedefim, astrobiyolog olmak!  Evrende, yaşamın ortaya çıkmasını ve evrimini sağlayan jeokimyasal ve biyokimyasal süreçlerin araştırılması üzerine görev almak ve ileride NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde çalışmak istiyorum. Uzay araştırmalarına kendimi bildim bileli ilgi duyuyorum ve lisans bölümü seçimimde bunu hayatımın merkezine almak istediğimden emin olunca Moleküler Biyoloji ile başlayıp Astrobiyoloji alanında uzmanlaşmak istediğime karar verdim. Bir gün başarılı bir bilim insanı olmanın hayalinin güzelliği, bana çalışma ilhamı veriyor. Bu ilhamı paylaştığım, benim gibi bilim insanı olma hayali olan gençlerle birlikte kurduğumuz Future Science Team ekibinin kurucularından ve şu anki genel koordinatörlerinden biriyim. Future Science Team hakkında detaylı bilgi için buradan web sitesine gidebilirsiniz. Aramıza katılmak isterseniz de aynı şekilde oradan başvuru yapabilirsiniz.

Neden mi buradayım?

Asıl amacım; bilimsel yazılarımı, makale çevirilerimi, çizimlerimi, yazar-çizer-eser yorumlarımı ve bir araya toplayacağım bir platform oluşturmak ve aynı zamanda kişisel konularda blog yazmak. (Gevezelik de yapabilirim(?)) Bunları yaparken asıl amacım kendi kafamdakileri döküp rahatlamak değil, sizlere faydasını olacağını düşündüğüm şeyleri paylaşmak. Ben bir çok bilim insanından, başarılı öğrencilerden ve hikayelerden ilham alıyorum ve kendi tavsiyelerimin, hikayelerimin de birine ilham olabileceği düşüncesi beni motive ediyor.

Menüde tüm yazılarımı ve çevirilerimi topladığım bir sayfa var. Oraya, burası dışında yazı yazdığım site ve dergilerin linklerini veya pdf olarak dosyalarını bırakacağım sürekli. Buraya yazmasam bile, bir yerlerde muhakkak bir şeyler yazıyorumdur…

Önerilerinizi her zaman bekliyor olacağım. Bana iletişim kısmından ulaşabilirsiniz, sosyal medya hesaplarımın linkleri de aşağılarda veya yukarıda bir yerlerde duruyor olmalı.

Birilerinin yazdıklarımı okumasını bilmek çok güzel bir duygu. Okuyanlara veya okuyacak olanlara, şimdiden çok teşekkür ederim.

Açılış konuşmam bu kadardı. Hoş geldiniz!

41 Yorum

 1. o zaman hayırlı olsun

  Cevapla

  1. Teşekkürler 🙂

   Cevapla

 2. Hayırlı olsun. ilk yorumuda ben yapayım bu site güzel şeylere vesile olur umarım

  Cevapla

  1. Teşekkür ederim 🙂

   Cevapla

  1. Çok teşekkürler. Roman picardes’e yorum yapmayıp buraya yaptığınızı söyledi, bence doğru seçim :)) Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz

   Cevapla

 3. Hayırlı olsun, blogunun sıkı takipçisiyim artık

  Cevapla

  1. Çok teşekkür ederim sağolun 🙂

   Cevapla

 4. hayırlı olsun, büyümeni izleyeceğim

  Cevapla

  1. Çok teşekkür ederim! 🙂

   Cevapla

 5. xeyirli olsun bra xd

  Cevapla

  1. eyw bremın ahahahah

   Cevapla

 6. Hayırlı olsun Berfincim çok beğendim

  Cevapla

  1. Teşekkür ederim

   Cevapla

 7. Hayırlı olsun

  Cevapla

  1. Teşekkürler 🙂

   Cevapla

 8. Tabi alirsin hayirli olsun

  Cevapla

  1. Çok teşekkürler 🙂

   Cevapla

 9. Hayırlı olsun

  Cevapla

  1. Teşekkür ederim 🙂

   Cevapla

 10. Hayırlı olsun Başarılar dilerim

  Cevapla

  1. Teşekkür ederim babacım

   Cevapla

 11. E hayirli olsuuuuun

  Cevapla

 12. salih şentürk Eylül 6, 2016 at 2:09 pm

  tolga valimiz için yazdıkların çok duygulandırdı genç kardeşim! aralıktan tanıyoruz kendisini ve onun hakkında ne yazdıysan altına imzamı atarım. öyle mütevazi, öyle insan sevgisi ile dolu, egosuz bi kaymakamla çalışmamıştım ve bundan sonra da çalışamam..terörle, fetöyle kimin bağı varsa,kim onlar yoluyla bi yerlere geldiyse layıklarını bulsunlar ama TOLGA KAMİL ERSÖZ onlardan biri asla değil.. Allah’tan o ve onun gibi haksızlığa uğrayanlar için en yakın zamanda adalet diliyorum.. sana gelince! sen onun sana açtığı yolda ilerlemeye devam et; eminim o da bunu ister.. parlak bir geleceğin olsun, hayallerine ulaş inşallah

  Cevapla

 13. E biraz geç oldu ama hayırlı olsun 🙂

  Cevapla

 14. Hayırlı olsun
  Biraz geç kalmışım ama sorun yok

  Cevapla

 15. Hayırlı, uğurlu olsun. Güzel, sade bir blog. Umarım başarılı olursun. 🙂

  Cevapla

 16. Yeni keşfettim ve takipteyim. Tanıştığımıza memnun oldum 🙂

  Cevapla

  1. Çok teşekkür ederim 🙂 Çok memnun oldum.

   Cevapla

 17. Harika hedefler, harika bir yazı.17 yaş için müthiş.Tebrik ederim.Geleceğe umudum tazelendi.

  Cevapla

  1. Çok teşekkür ederim, sağ olun. Beni çok mutlu ettiniz. 🙂

   Cevapla

 18. Berfin merhaba, blogunu çok sevdim hatta izleyici olmak istiyorum ama sitende izleyici ol eklentisi göremedim, onu da koyarsan gadget’lardan, çok iyi olur. Hoşçakal!

  Cevapla

 19. Seyfettin DENLİ Ekim 21, 2017 at 5:47 pm

  Hedefler NASA çok güzel inşallah orda yakarsın ortalığı biliminle
  Astrobiolog hanıma burdan selamlar

  Cevapla

 20. Blog bir nevi açık günlük ve yıllar sonra Allah ömür verir de dönüp bakarsak şaşırtıcı paylaşımlarla karşılaşabileceğiz. Bu denli genç bir yaşta yazmaya gönül verdiğin için haddim olmayarak seni tebrik ediyorum.

  Cevapla

  1. Çok teşekkür ederim..

   Cevapla

 21. Berfin merhaba,

  Bu benim takip ettiğim ilk blog, fikirlerin harika. Yeni bir gezegen keşfedip bizi kurtarman için dua ediyor olacağım. Umarım bir Edmond Kirsch olursun.

  Cevapla

  1. Merhabalar! Çok teşekkür ederim.

   Cevapla

 22. bende mardin nusaybinliyim sansa bak sen

  Cevapla

 23. Random Scientist Nisan 17, 2018 at 9:50 pm

  heckathondan selamlar

  Cevapla

  1. ahahahah selam 🙂

   Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir