FloransaDa Vinci‘nin, Michelangelo’nun toprakları, rönesansın başkenti.

Son zamanlarda takip etmeye başladığım gezgin blogları, beni her şeyi ardımda bırakıp sırt çantamla dünyayı turlamaya teşvik ediyor. Hatta bu öyle bir hal aldı ki bazı geceler iyice ikna olup biletlere bakıyorum, sonra aklıma sorumluluklarım geliyor ve vazgeçip tekrar uyuyorum. Okulunu, işini gücünü bırakıp yollara düşen insanlar bana büyük ilham veriyor, keşke bu kadar cesur olabilsem ve kendime bu iyiliği yapabilsem diyorum. Bir gün beni huzura kavuşturacak deliliğe erişeceğim ve kaçacağım, her şeyi bırakıp gidersem hiç şaşırmayın derim. Burası da bir gezi blogu olur, size karış karış gezdiğim yerleri, tanıştığım farklı ve güzel insanları, kültürleri anlatırım. Belki olur… Umarım babam bu satırları okumuyordur. (Gerçi bu yazı ile kaçacağım ilk yeri ele vermiş oldum.)

Bu yazımda size gezip görmeyi en çok istediğim yeri anlatacağım, gidip görmedim evet ama o kadar ilgimi çekiyor ki, sürekli hakkında araştırıp okuyorum. Öyle ki beni şimdi Floransa’ya bıraksanız kaybolmam sanırım. (Kayboldu.)

Floransa.

Floransa, kuzey İtalya’nın bir bölgesi olan Toskana’nın başkenti ve İtalya’nın en çarpıcı şehirlerinden biri. Eski İtalya krallığına da başkentlik yapmış.  İçinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulan, nehir üzerinde yükselen tepelerle çevrili olan Floransa’da hayatınızın en güzel günlerini geçirebilirsiniz. İtalya turları ile gezebileceğiniz en popüler şehirlerden biri olan Floransa, etkileyici sanat galerileri, anıtlar, kiliseler ve görkemli saraylara sahip tarihi kent merkezi, 1982’den beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde ve uluslararası bir üne sahip.

Floransa turunuz boyunca Rönesans dönemindeki yaşantıyı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Accademia Galerisi ve Uffizi Galerisi gibi, yurtdışı turları ile görebileceğiniz en güzel İtalyan sanat galerilerinden bazılarını ziyaret edebilir, dünyaca ünlü Floransa tarihi simgelerinden Ponte Vecchio, Santa Maria del Fiore Katedrali ve çok daha fazlasını gezebilirsiniz. İşte dolu dolu bir şehir turu için Floransa’da gezilecek yerler listesi:

1- Palazzo Pitti

Palazzo Pitti, Arno Nehri‘nin güney kıyısında yer alan büyük bir 15. yüzyıl sarayı. Saray uzun süredir Floransa hükümdarlarının ikametgâhıydı ve 1919 yılına kadar sarayı müze kompleksine dönüştüren İtalyan devletine devredildi. Kraliyet evinden kamuya ait bir binaya dönüşmesine rağmen, hala özel bir koleksiyonun atmosferini yaşamanız mümkün.

Bu saray; yapıldığı dönemin en varlıklı ailelerinden olan Pitti’lerin, yaptırılırken Medici ailesine gösteriş olsun diye her karesi Medici saraylarından üstün tasarlanmış, ama Pitti’lerin iflası sonucu ironik bir şekilde Cosimo Medici’nin karısı tarafından satın alınmış ve sırf Medicilere değil, sonradan gelen üç sülaleye de çatı olmuş bir yapı. Hayat işte, nelere kadir.

Medici ailesi tarafından Luca Pitti’den satın alınan ve Taskonya Büyük Dükalık ailesinin en önemli yönetim residansı galine gelen, devasa bir rönesans sarayı; Pitti Sarayı.

2- Santa Croce Bazilikası

Basilica di Santa Croce.

Rönesans’ın doğum yeri olarak kabul edilen Floransa’da bir çok ünlü sanatçının ve bilim insanının mezarlarının çoğu Santa Croce’de bulunuyor. Saymam gerekirse; Galileo, Machiavelli, Rossini, Ghiberti ve Michelangelo… 

Santa Croce, 1294 yılında Arnolfo di Cambio tarafından Franciscan tarikatı için yeniden inşa edilmiş ve bugünse boyalı ahşap tavanı ve freskleri olan önemli bir kilise.

3- San Lorenzo Pazarları

San Lorenzo Pazarları aslında iki ayrı pazardan meydana geliyor. Kapalı gıda çarşısı olan Central Market (mercato centrale), şüphesiz ki Floransa turlarının olmazsa olmazı. Bir diğer pazar ise deri, giyim ve hediyelik eşyalar satan tezgahların bulunduğu bir açık hava pazarı. San Lorenzo Kilisesi’nden ViaAriento’ya ve Via Nazionale’ye kadar uzanıyor.

4- Uffizi Galerisi

Uffizi Gallery

Uffizi Galerisi, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Floransa’daki en iyi İtalyan-Rönesans resim koleksiyonuna sahip ve özellikle de Floransa okuluna ait bir müzedir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu da burada sergilenir. Antikalar, heykel ve 100.000’den fazla çizim ve baskının bulunduğu bu müze, mutlaka Floransa’da gezilecek yerler listenizde olmalı. Ayrıca Da Vinci’nin Annunciation, Titian’ın Urbino Venüs’ü, Medici Venüs heykeli, Bellini’nin bazı Venedik eserleri ve Michelangelo’nun Kutsal Aile resmi de burada sergileniyor.

5- Ponte Vecchio

Geldik en sevdiğim yere. Ponte Vecchio, Floransa’nın simgelerinden ve muhtemelen şehrin en çok fotoğraflanan köprülerinden biri. Arno’nun en dar kesiminde inşa edilen köprünün üzerinde ev ve dükkan olması yönünden de büyük ilgi görüyor.

Orta çağdan kalma, üzerinde evler ve dükkanların olduğu bu köprü yaklaşık 800 yıllık ve ayrıca, II. Dünya savaşında Arno Nehri üzerinde bombalanmayan tek köprü olma özelliğini taşıyor. Köprünün dükkanları şu an kuyumcular ile dolu olsa da eskiden kasapların pazarıymış, ama kasapların atıklarını nehire atmalarından dolayı 14. yüzyılda I. Ferdinand’ın emri ile kasapların yerine kuyumcular yerleştirilmiş.

Ponte Vecchio, Türkçesi ile “Eski Köprü”

1565 senesinde Vasari, köprünün üzerine gizli bir geçit yaptırmış. Yaptırdığı bu gizli geçit, Palazzo Vecchio‘yu Medici’lerin Pitti Sarayı‘na bağlıyor. Çok güzel be…

6- Campanile (Çan Kulesi)

Campanile di Giotto

Giotto’nun meşhur Çan Kulesi, Piazza del Duomo‘nun dört ana anıtından biri ve Floransa’daki en tanınmış binalardan sayılıyor. 84.7 metre yüksekliğe sahip ve Floransa’nın en çarpıcı manzaralarını sunuyor. 14. yüzyıldan kalma olan bu tarihi Çan Kulesi, Floransa’daki gotik mimarinin en güzel örneği.

Floransa’daki katedralin kamp binasının tepesine çıkmak için 414 basamak tırmanmanız gerekiyor, ancak kırmızı kiremitli çatı katından görünen deniz manzarası, kesinlikle buna değiyor… Kuzeyde San Lorenzo ve Medici Şapeli, güneyde Palazzo Vecchio, doğuda Santa Croce ve San Miniato al Monte Kilisesi’ni görmeniz mümkün.

7- Piazza della Signoria

Piazza della Signoria da, Floransa’nın en önemli meydanları arasında yer alıyor. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria), Floransa kentinin tam merkezinde bulunur. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli vardır.

Şehrin kalbinde bulunan belediye binası Palazzo Vecchio ve Uffizi Galerisi‘ne yakın bir yerde olan Piazza della Signoria, Floransa’nın hem yerli hem de yabancı turistler için en popüler buluşma yeri. Yıl boyunca Piazza della Signoria‘da birçok konser, fuar ve miting düzenleniyor.

Piazza della Signoria, meydandaki Roma deniz tanrısı Neptunus heykeli.

8- Piazzale Michelangelo

Floransa’ya gidip de bu şehrin güzelliğine tepeden şahit olmamak olmaz. Bunun için en doğru adres tüm Floransa’yı ayaklarınızın altına seren 1869 yılında inşa edilen Piazzale Michelangelo.

Floransa’nın Oltrarno semtinde yer alan Piazzale Michelangelo, Floransa’nın en ünlü yapılarını bir arada seyredebileceğiniz meydan manzarası ile ünlüdür. Kartpostallık görüntülerle ziyaretçilerini büyüler… Oraya gitmek için San Niccolò Mahallesi’nin daracık sokaklarında yürümeniz gerekiyor. Giderken muhtemelen San Niccolò’daki Clet’s Studio‘yu göreceksiniz. Clet, stüdyosunu Floransa’da kurmaya karar veren ünlü bir Fransız sanatçısı. Meydana adını veren Michelangelo heykellerini de burada görebilirsiniz.

Piazzale Michelangelo meydanından şehre bakış.

Böyle giderse anlat anlat bitmez… Siz iyisi mi ilk fırsatta bir İtalya turu yapın, hatta bir insanı sevindirmek istiyorsanız beni de yanınıza alabilirsiniz. Hiç sıkıntı çıkarmam…

İyi tatiller!

Posted by Berfin Dağ

"Evren kadar atomdan oluşan ve evrende bir atom kadar olanım."

One Comment

  1. Gezginleri ben de takip ediyorum. Bir arkadaşım geçen yıl çıktığı gezgin rotasında şu an Filipinler`de. Her şeyi geride bırakıp sırt çantasıyla gitti. Onu takip ederken aynı şekilde gezen gezginleri de tanımış oldum. Sayıları hiç de az değil. Bu tarz gezginlerin rotası pek Avrupa değil, Asya, Uzakdoğu ya da Güney Amerika daha çok. Sanırım bütçe için daha uygun ve tabii ki kültür çok daha çeşitli.
    Floransa`ya gitmedim hiç, nedense ilgimi de çekmemiş. Umarım bir gün hayallerin gerçekleşir ve bize oralardan bildirirsin. Sevgiler…

    Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir