“Gençlik Otobüsü” projesi 2010 yılında MCD Gençlik Kulübü, MCD Gençlik Ajansı ve Dünya Gençlik Politikaları Derneği tarafından gençlere ücretsiz Avrupa fırsatları sunmak amacıyla oluşturulmuş Dünya’nın en büyük gençlik hareketlilik projesidir.

“Bundan iyisi uzay gezisi!”

Merhabalar!

4 Mart günü İstanbul’da gerçekleşen 8. Gençlik Otobüsü Bilgilendirme Toplantısı ardından, sizlere Gençlik Otobüsü hakkında bilgi vermeyi, toplantıdan söz etmeyi düşündüm.

Gençlik Otobüsü Nedir?

Gençlik Otobüsü, projeye seçildiğiniz takdirde yılın belirlenen bir ayında (Genelde Ağustos) atlayıp ücretsiz olarak 16 ülke gezebildiğiniz bir otobüstür. Evet, tamamen ücretsiz.

Ücretsiz dedik ama, öyle her isteyen hemen gidebiliyor mu? Hayır.

Projeye seçilmek için, projeye katkı sağlayabileceğiniz çalışmalarda bulunmanız gerekiyor ve hangi konuda katkı sağlayacağınızı siz seçip, o konuda çalışmaya başlıyorsunuz. Örneğin, fotoğrafçılık konusunda yeteneğiniz ve ekipmanınız varsa ve bu konuda iyi olduğunuzu kanıtlarsanız, seçilebilirsiniz. Seçildikten sonraki sorumluluğunuz ise gezideki o güzel anları ölümsüzleştirmek.

İkna etme konusunda kendinize güveniyorsanız, sponsorluk biriminden katılabiliyorsunuz. Projeyi, kendi seçtiğiniz bir veya birkaç firmaya tanıtıp destek alabiliyorsunuz. Bu da, sizin projeye direkt seçilmenizi sağlıyor çünkü projeyi ayakta tutan temel etken, maddi destekler.

Bunun gibi bir çok birim bulunmakta; video çekim birimi, video montaj birimi, yazılım birimi, müzik birimi vs…

Projenin kendisi eğlenceli olmakla birlikte, başvuru süreci de oldukça eğlenceli. Yazıya, çok sevdiğim Gençlik Otobüsü bestelerinden biri ile devam edeceğim: “Bir hayal düşün”

Klipten de anlayacağınız üzere, gezi gerçekten dolu dolu geçiyor. Otobüste geçirdiğiniz 20 gün, size yeni arkadaşlıklar ve yeni tecrübeler kazandırıyor.

 

Tabii, bu yıl 8.si düzenlendiği için müthiş bir yenilik yapıldı: Bu sene bir otobüs değil tam 8 otobüs kalkıyor! Bu da demek oluyor ki, her sene 50 kişi seçilirken bu sene 400 kişi seçilecek!

Maksut Hocanın “Sadece çok çalışırsanız seçilirsiniz, ‘400’ sayısına kanmayın!” dediğini duyar gibiyim.

Projeden söz etmeye devam edelim.

Gençlik Otobüsü’nün kendi sitesinde her şey her detayıyla gösteriliyor, fakat ben yine de dayanamayıp size o mükemmel Avrupa rotasını göstereceğim…

Doğruyu söylemek gerekirse, listeye bakınca gözlerimi İtalya’dan ayıramıyorum. Floransa arkadaşlar! Roma! Venedik!!

Tamam, sakinim.

Gezi boyunca gruptan bağımsız gezebildiğiniz vakitler oluyor. Kaybolmak ve geri dönmemek için harika bir fırsat. (Hocam şaka yapıyorum. ^^)

Projenin bu seneki başvuruları bitti, 32000 başvuru arasından on binlerce kişi ilk aşamada elendi, ardından bilgilendirme toplantısına ilk aşamayı geçen 700 aday katıldı.

Toplantı boyunca, proje hakkında en ufak sorulara kadar bilgilendirme yapıldı.

Önümüzdeki sene katılmak için ise başvurular şimdiden başladı. Başvuruyu genclikotobusu.com‘dan adımları izleyerek yapabiliyorsunuz.

Şimdiden bol şans!

Proje sahibi Maksut Coskun Dokunulmaz’ı da tanıyalım;

Maksut Hoca, yıllar önce kendi hayallerinin peşinden koşarak çıktığı yolda, şimdi hayalleri gerçekleştirmek adına çalışarak devam ediyor. 2005 yılında açmış olduğu MCD Kültür Ajans ve MCD Gençlik Kulübü’nün başına geçerek, çalışmalara başlamış ve 2011 yılında da Dünya Gençlik Politikaları Derneği’ni kurmuş. Bir çok projeyle ve etkinlikle gençleri bir araya getirmeye devam ediyor.

Projelerine göz atmak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Ha! Bu arada, çok önemli bir etkinliğin haberini de vermek istiyorum: Genç Liderler Buluşması.

“Gençlik Otobüsü Genç Liderler Buluşması” projesi kapsamında yapılan başvurular arasından seçilen 6.000 gence; iş, sanat, spor ve siyaset dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya gelme ve liderlik eğitimi şansı sunuluyor. Genç liderler buluşması, Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi olan İstanbul Yahya Kemal Beyatlı (Arena Mega) Gösteri Merkezinde gerçekleştiriliyor.

Genç Liderler Buluşması. İlginin yoğunluğuna bakın!

Bu buluşma kapsamında gençler, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde etmiş isimlerle bir araya geliyor. Detaylı bilgi ve başvuru için şuraya link bırakıyorum. Ayrıca; yine Gençlik Otobüsüne bağlı olarak düzenlenen Türkiye Gençlik Ödülleri Töreni için en beğendiğiniz sanatçılara oy verebilir, onları destekleyebilirsiniz. Bunun için ise bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu projelerden haberdar olmanızı sağlamak istedim, bundan sonrası tamamen sizin elinizde. Tekrardan bol şans!

 

Posted by Berfin Dağ

"Evren kadar atomdan oluşan ve evrende bir atom kadar olanım."

One Comment

  1. daha yeni evlendim ama bekar olsaydım yada eşimde bana bu konuda ayak uydurabilseydi bende bu yolculuğa katılmayı çok isterdim.

    Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir